Omni Wheel – czy to przyszłość parkowania w mieście?

O tym, że miasta są coraz bardziej zatłoczone nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Coraz trudniej jest zaparkować, zwłaszcza jeżeli posiadamy spore auto. Producenci samochodów prześcigają się w wymyślaniu różnego typu asystentów parkowania – mamy kamery, czujniki czy wreszcie systemy automatycznego parkowania. Nie są one w stanie pokonać jednej naturalnej słabości – każdy samochód ma określony promień skrętu, który uniemożliwia zaparkowanie w pewnych okolicznościach.

Rozwiązaniem tego problemu byłyby koła, które mogą się toczyć także w bok. Kilka takich projektów powstało w historii, ale dosłownie kilka dni temu pojawiała się informacja o niejakim Williamie Liddiard, kierowcy ciężarówki, który w wolnych chwilach zajmuje się także majsterkowaniem.

Omni Wheel to specjalna felga i opona, które można zamontować do dowolnego samochodu osobowego. Jak widać na filmie opona roluje się dzięki zewnętrznemu silnikowi tym samym wprawiając w ruch samochód. Prędkość maksymalna wynosi 1,5 km/h co w zupełności wystarcza do zaparkowania.

To co mnie nie przekonuje to sama opona – trudno przecież nadać jej odpowiedni kształt, który miałby odprowadzać wodę i niwelować aquaplaning, nie wspomnę o dostatecznej powierzchni styku opony z nawierzchnią.

William Liddiard twierdzi, że jego produkt jest gotowy do masowej produkcji, co więcej, że jest w stanie zapewnić takie same właściwości jezdne jak typowe opony. Również prędkość ruchu można bez problemu podnieść zmieniając przełożenie silnika.

Czy jego wynalazek wejdzie do masowej produkcji? Przekonamy się niebawem.

Przemysław Durczak Przemysław Durczak (48 Posts)

Z zamiłowania fotograf i fan szybkich samochodów. Specjalista od wszelkich zagadnień technicznych i nowinek branżowych.


Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar