Samochód nowy czy używany – Wady i zalety

Dziś nawet przy relatywnie niedużym budżecie można już myśleć nad zakupem taniego auta z salonu. Można jednak zdecydować się na wyższej klasy auto używane. Czy nowy samochód zawsze jest lepszy? A może za zakupem używanego przemawia coś więcej, niż jego lepsza cena? Nie wszystkie argumenty w dyskusji pt. nowe czy używane, muszą być tak bardzo merytoryczne!

Samochody używane

Olbrzymi rynek aut z właściwie każdej klasy i epoki. Przez jednych zakup używanego samochodu uznawany jest za jedyne rozsądne posunięcie, podczas gdy inni nigdy by się na to nie zdecydowali. Prawda jak zwykle leży pośrodku.

Zalety zakupu używanego samochodu

  • Kupując używany samochód, możesz przede wszystkim oszczędzić pieniądze. Już w momencie wyjazdu z salonu dawniej odejmowało się 30% wartości, dziś ten współczynnik nieco się obniżył, ale zakup samochodu używanego nadal jest po prostu tańszy. Dysponując ograniczonym budżetem, zauważysz jeszcze zmianę w klasie pojazdu: mając do wydania 100 tysięcy złotych, możesz liczyć na wybór całkiem niezłych nowych aut, ale jeśli szukasz samochodu klasy premium, to siłą rzeczy w tej kwocie będzie cię interesował tylko rynek wtórny.
  • Używany samochód to mniejsze ryzyko niektórych typów usterek. Dla samochodów nowych nie tylko trudno określa się charakterystyczne usterki (są używane zbyt krótko i wciąż niezbyt liczne), natomiast w przypadku samochodu używanego – jeśli trafisz na uczciwego sprzedawcę – poznasz absolutnie każdy drobiazg, z którym przyjdzie ci się mierzyć na co dzień. Dodatkowym plusem będzie fakt, że jeśli dla danego modelu była ogłoszona akcja serwisowa, to prawdopodobnie wszystkie naprawy zostały wykonane.
  • Dla wielu osób poważnym atutem będzie po prostu wybór samochodu, który jest ładniejszy lub subiektywnie lepszy. Jak szeroka nie byłaby oferta dealerów, zawsze będzie ograniczona, a dziś auta różnych producentów stają się do siebie coraz bardziej podobne. Wiele osób ma swoje wymarzone auto, które nie jest produkowane od 5 czy 10 lat – w takiej sytuacji nie ma nawet dylematu między nowym a używanym samochodem.

Wady zakupu używanego samochodu

  • Podstawową wadą jest najczęściej konieczność prowadzenia długich poszukiwań. Nawet w modeli popularnych modeli, znalezienie egzemplarza, którego cena będzie adekwatna do stanu, może być nie lada wyzwaniem. Czasem takie poszukiwania przeciągają się nawet do kilkunastu miesięcy – trwają tym dłużej, im masz większe wymagania i im mniej popularnego modelu i wersji wyposażenia szukasz.
  • Jako kupujący nie masz pewności co do historii pojazdu. Na uczciwość sprzedawców raczej nie ma co liczyć, a kilka czy kilkanaście lat eksploatacji odciska swój ślad nawet na najlepszym aucie. Z tym problemem możesz sobie poradzić, korzystając z różnych opcji weryfikacji historii, takich jak na przykład carvertical, natomiast jest to tylko minimalizacja ryzyka – nigdy jego całkowite zniwelowanie.
  • Kłopotem po zakupie używanego samochodu – szczególnie od osoby prywatnej – będzie egzekwowanie rękojmi. Co prawda, to dość silny instrument ochronny, ale jego uruchomienie często może wymagać wejścia na drogę sądową. Nie chodzi nawet o koszty, ale bolesny jest sam fakt, że ta procedura wymaga sporego zaangażowania i trwa dość długo.

Nowe auta

Wielu kierowców marzy tylko o tym, żeby wsiąść do nowego auta i być pierwszym, który wyjedzie nim z salonu. Ma to swój urok, ale czy zakup nowego samochodu jest faktycznie idealnym rozwiązaniem?

Zalety nowego samochodu

  • Nowy samochód jest objęty nie tylko standardową rękojmią, ale także dodatkową gwarancją producenta. Jeśli okaże się, że nie jest idealnie sprawny, masz zawsze kilka prostych możliwości zgłoszenia i usunięcia usterek. Gwarancja dziś coraz częściej jest udzielana (przynajmniej na niektóre elementy przez niektórych producentów) na 5 albo 7 lat, czyli znacznie dłużej niż czas obwiązywania rękojmi.
  • Nowe auto można skonfigurować – na rynku wtórnym trzeba liczyć na to, że ktoś zamówił szczególną konfigurację, która ci się podoba, podczas gdy w przypadku nowego auta masz pełną dowolność. Możesz dobierać wszelkie elementy wyposażenia z katalogu tak, aby stworzyć auto idealnie dostosowane do swoich potrzeb. To jednak wydłuży czas oczekiwania na realizację zamówienia najwyżej o kilka tygodni.
  • Przy zakupie nowego auta masz też pewność, że da się o nie właściwie zadbać. Wymienisz olej wtedy, kiedy trzeba i na taki, jaki należy, przeprowadzisz przeglądy, będziesz mieć pełną kontrolę nad tym co, kto, kiedy i w jaki sposób naprawi. Na takim samochodzie będzie można polegać, ponieważ pod względem mechanicznym niczym niespodziewanym nie będzie on zaskakiwał.

Wady nowego samochodu

  • Podstawową wadą nowego samochodu jest jego wysoka cena. W przypadku sporej ilości modeli za ¾ ceny katalogowej można kupić egzemplarz dwuletni w bardzo dobrym stanie. Nowe samochody trudno zresztą wycenić, bo w katalogu znajduje się cena standardowego wyposażenia – każde dostosowanie i każda opcja podnoszą tę cenę, windując ją czasem do wręcz nieprzyzwoitych poziomów.
  • Druga wada to niewielkie, ale przecież istotne, ryzyko wad fabrycznych. Nawet przy zrobotyzowanych liniach produkcyjnych samochody nie są identyczne – niektóre egzemplarze wyjeżdżają z fabryki z drobnymi albo poważnymi problemami. Można je oczywiście usunąć w czasie trwania gwarancji, ale jazda po autostradzie autem, które w każdej chwili może dowieść wadliwości procesu produkcyjnego, to nie jest to, co chcesz robić.
  • Wadą będzie też ograniczony wybór. O wielu producentach aut mówi się, że swoje najlepsze konstrukcje mają już za sobą i nie chodzi tu tylko o auta-legendy, ale też modele, które były produkowane 2 czy 5 lat temu, a których oceny są znacznie wyższe niż obecnej generacji.

Podsumowanie

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o to, czy lepiej kupić używany samochód, czy nowy. Zawsze będzie towarzyszyć ci ryzyko i tylko od ciebie zależy, który zestaw argumentów zyska przewagę. Urok nowości to jedno, ale są też pewne pułapki, które są związane z zakupem nowego samochodu. Zakup używanego to często z kolei w ogóle wielka niewiadoma, ale to oznacza nie tylko ryzyko rozczarowania, ale też szansę na tani zakup wymarzonego auta w doskonałym stanie. Sporo będzie też zależało od zasobności twojego portfela i elastyczności budżetu. Ostateczna decyzja należy więc do ciebie, ale pamiętaj, że żadne z tych rozwiązań nigdy nie będzie idealne.

Przy ograniczonym budżecie łatwiej będzie poszukać auta używanego z wyższej półki, natomiast im więcej masz pieniędzy, tym przychylniej można patrzeć na oferty dealerów. Pewne rozwiązania dziś jednak nie są stosowane i żadne pieniądze nie przywrócą niektórych z nich do nowych aut – wtedy siłą rzeczy trzeba szukać samochodów używanych. Zajmuje to więcej czasu i wymaga zdecydowanie większego zaangażowania, ale dziś są dostępne narzędzia, które pozwalają nieco bezpieczniej dokonywać zakupu na rynku wtórnym– nie aż tak, jak w salonie, ale to już nie jest wybór w ciemno.

Adam (90 Posts)


Dodaj komentarz

3 komentarzy do "Samochód nowy czy używany – Wady i zalety"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Redakcja NajtaniejuAgenta
Gość

W tym wypadku wybór ogranicza się do naszych wymagań dotyczących samochodu oraz tego, czy godzimy się z częstszymi usterkami używanego auta. Jeśli wolimy mieć z tym spokój, najlepiej postawić na nowy samochód.

Krzysztof
Gość

Warto rozejrzeć się po znajomych czy nie mają jakiegoś sprawdzonego handlarza. Często u takiej samochody możemy dostać samochód może i odrobinę droższy ale za to w lepszym stanie i z pełną wiedzą na temat jego historii. I oczywiście jako „znajomi znajomego” mamy większą szansę na to że nie poleci nam słabego modelu. A co do wyboru samochód nowy a używany to osobiście zależy od budżetu. Jeżeli mamy ok 50tyś to zdecydowanie lepiej kupić używany samochód klasy średniej na wypasie niż golasa z salonu który po 3 latach spadnie poniżej wartości używanej limuzyny.

Sebastian
Gość

Ja już któreś z kolei auto kupowałem od osoby prywatnej, która wcześniej go użytkowała i nie mam do tego zastrzeżeń. Jeżeli decydujemy się na taki zakup, trzeba wszystko dobrze sprawdzić, oglądnąć taki samochód, przejechać się nim, aby być pewnym jego sprawności.