Odcinkowy pomiar prędkości – nowe znaki przy polskich drogach

W połowie sierpnia, na polskich drogach pojawią się nowe znaki drogowe, co jest efektem wejścia w życie przepisów nakazujących wymianę oznakowania w miejscach występowania odcinkowego pomiaru prędkości. Ma być prościej i czytelniej niż dotychczas.

Do tej pory odcinkowy pomiar prędkości czyli lokalizacja systemu służącego do rejestrowania przekroczenia dopuszczalnej prędkości pojazdów na kontrolowanym odcinku drogi oznaczona była za pomocą znaku D-51 „Kontrola prędkości fotoradar” i tabliczki T-1a informującej o długości odcinka pomiarowego. Prowadziło to do kilku nieporozumień. Po pierwsze wielu kierowców błędnie zakładało, że ma do czynienia ze zwykłym fotoradarem. Po drugie z powodu nieznajomości przepisów i w obawie przed mandatem część z nich poruszała z mniejszą prędkością niż dozwolona stwarzając zagrożenie dla innych kierujących. Częstą praktyką było poruszanie się z prędkością mniejszą niż 50 km/h bez względu na to, czy jest to teren zabudowany, czy nie.

Obecne problemy i niedogodności ostatecznie ma rozwiązać zastąpienie znaku D-51 przez znaki D-51a i D-51b. które mają informować odpowiednio o początku i końcu odcinkowej kontroli prędkości. Na znaku D-51a znajdą się dwa aparaty fotograficzne na niebieskim tle, a ponadto dla zwiększenia czytelności w lewym dolnym rogu pojawi się miniatura znaku B-33, który informuje o dopuszczalnej prędkości z jaką można się poruszać na odcinku objętym pomiarem. Z kolei znak D-51b przedstawia dwa aparaty fotograficzne na niebieskim tle przekreślone czerwonym pasem.

Adam (90 Posts)


Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Odcinkowy pomiar prędkości – nowe znaki przy polskich drogach"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Grymas
Gość

Wszystko żeby tylko mandacik wlepić :D, ach ta Polska