Bridgestone Blizzak LM005

Choć wiosna zbliża się do nas dużymi krokami, japoński producent ogumienia postanowił zaprezentować swój nowy produkt premium przeznaczony na przyszły sezon zimowy. Zaprezentowane opony Bridgestone Blizzak LM005 zastąpią nie tylko Blizzak LM001 Evo, ale także cztery inne modele: Blizzak LM001, Blizzak LM80 i Blizzak LM80 Evo, a także DriveGuard Winter w wersji Run-Flat. Potwierdzono informację, że opony Bridgestone Blizzak LM005 w 116 rozmiarach (od 14 do 22 cali) trafią do sprzedaży jesienią tego roku, natomiast na rok 2020 planowane jest wypuszczenie kolejnych 40 dodatkowych rozmiarów, co w sumie pokryje 92% zapotrzebowania rynku na opony do samochodów miejskich i SUV-ów.

Nowe opony największego producenta opon na świecie stworzone zostały z uwzględnieniem oczekiwań i rzeczywistych problemów, z jakimi zmagają się kierowcy zimą, zwłaszcza na śniegu i lodzie. Podczas procesu projektowania opon firma Bridgestone posiłkowała się zdaniem i opiniami prawie 20 000 kierowców z całej Europy. Blizzak LM005 to opony w przypadku których synergia pomiędzy mieszanką gumową użytą do produkcji, a budową bieżnika owocuje niesamowitą stabilnością i unikalnymi właściwościami trakcyjnymi.

Mieszanka gumowa Nano Pro-tech

Opony Blizzak LM005 zostały wykonane z innowacyjnej mieszanki Nano Pro-tech, która charakteryzuje się wysoką zawartością krzemionki. Krzemionka pozwala oponie zachować miękkość i elastyczność nawet w bardzo niskich temperaturach, co zapewnia maksymalną przyczepność. Ponadto mieszanka Nano Pro-Tech zmniejsza tarcie pomiędzy cząsteczkami węgla, ograniczając narastanie ciepła na bokach opony i utrzymując jej właściwy kształt dzięki czemu opony Blizzak LM005 pracują stabilnie w każdych warunkach zimowych.

Bieżnik w oponach Blizzak LM005

Wzór bieżnika modelu w Blizzak LM005 na pierwszy rzut oka jest bardzo podobny do bieżnika modelu LM001 Evo. Jednakże w porównaniu z poprzednikiem zwiększono ilość bocznych rowków w strefie kontaktu, co pozwoliło na optymalizację docisku bloków barkowych opony podczas hamowania. Wprowadzenie zygzakowatych rowków poprawiło przyczepność między śniegiem zgromadzonym w rowkach, a śniegiem leżącym na drodze. Oznaczenia 3PMSF i M + S potwierdzają, że opona Bridgestone Blizzak LM005 przeszła rygorystyczne testy osiągając odpowiednie parametry trakcyjne na śniegu dzięki temu nadaje się do eksploatacji w okresie zimowym.

Testy porównawcze opon Blizzak LM005

Głównymi konkurentami nowości Bridgestone w segmencie premium są: Continental WinterContact TS860, Goodyear UltraGrip 9, Michelin Alpin 6 i Pirelli Cinturato Winter. To właśnie opony tych producentów brały udziału w testach porównawczych modelu Blizzak LM005. Testy zostały przeprowadzone przez ekspertów TÜV SÜD w okresie od października do listopada 2018 roku na torach m. in. ATP Papenburg (Niemcy) i Arctic Falls (Szwecja). Opony Bridgestone Blizzak LM005 w rozmiarze 195/65 R15 podczas testów przewyższały konkurencję we wszystkich badanych kategoriach.

Adam (20 Posts)


Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar