Kupiłem samochód, co dalej? Jakie formalności czekają Cię po zakupieniu pojazdu?

Kupiłeś samochód? Zanim ruszysz w trasę, musisz wykonać kilka czynności związanych między innymi z rejestracją, uregulowaniem opłat i ubezpieczeniem. Podpowiadamy, jak uporać się z formalnościami po zakupie auta.

Kupiłem nowy samochód, co dalej?

Każdy samochód, niezależnie, czy kupiono go w salonie, czy jest używany, należy zarejestrować. Rejestracja odbywa się wydziale komunikacji w starostwie powiatowym, urzędzi miasta (jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu) lub urzędu dzielnicy (jeśli jesteś mieszkańcem Warszawy).

Na złożenie wniosku o rejestrację samochodu masz 30 dni od daty kupna pojazdu. Na dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną trzeba poczekać 30 dni. Do tego czasu możemy poruszać się po drogach dzięki czasowemu pozwoleniu. Więcej na temat rejestrowania pojazdu znajdziesz na stronie https://mubi.pl/poradniki/kupiles-samochod-co-dalej-sprawdz-co-powinienes-zrobic-po-zakupie-pojazdu/.

Przed złożeniem dokumentów, powinieneś uiścić odpowiednie opłaty.Wysokość poszczególnych opłat w urzędzie:

  • opłata za dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę kontrolną na szybę pojazdu – 85 zł;
  • opłata za pozwolenie czasowe – 13,50 zł;
  • opłata za tablice rejestracyjne – 80 zł (indywidulane 1000 zł);
  • opłata za kartę pojazdu – 75 zł;
  • opłata ewidencyjna (osobna za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych, karty pojazdu i nalepki kontrolnej) – 50 gr.

Kupiłem używany samochód, co dalej?

Rejestrując auto używane, musisz przedstawić dowód rejestracyjny z wpisem o ważnym badaniu technicznym. Jeśli termin badania minął, powinieneś dokonać przeglądu technicznego w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Przedstawienie ważnego badania technicznego jest bowiem konieczne do zarejestrowania używanego pojazdu. Za podstawowe badania samochodu osobowego zapłacisz 99 zł.

Ponadto weź do urzędu dotychczasowe tablice rejestracyjne. Tablic nie musisz zmieniać, gdy pojazd zarejestrowany był dotychczas w tym samym starostwie lub urzędzie miasta.

Kupiłem sprowadzony samochód, co dalej?

Formalności związane z kupnem samochodu za granicą różnią się nieco w zależności od miejsca nabycia pojazdu. Jeśli auto kupiłeś na terenie Unii Europejskiej, powinieneś zapłacić akcyzę i dostarczyć do urzędu dowód jej opłacenia lub też przedstawić dokument, który zwalnia Cię z konieczności płacenia akcyzy. Możesz udokumentować, że nie masz obowiązku zapłacenia akcyzy lub opłacił ją salon sprzedaży, skąd otrzymałeś odpowiednie oświadczenie. Natomiast jeśli samochód kupiłeś w kraju, który nie należy do Unii Europejskiej, musisz zapłacić cło, a do urzędu przynieść dowód odprawy celnej przywozowej.

Kupiłem samochód, co dalej z urzędem skarbowym?

To, czy musisz zapłacić podatek od kupna samochodu zależy od tego, gdzie nabyłeś auto. Jeśli samochód kupiłeś w salonie, nie ma konieczności uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), ponieważ odpowiedni podatek jest już wliczony w cenę pojazdu. Również za auto kupione za granicą nie zapłacisz podatku PCC.

Podatek od zakupu samochodu zapłacisz, gdy kupisz auto używane (bez faktury VAT), a wartość pojazdu nie przekracza 1000 zł. Podatek powinieneś uiścić do 14 dni od zawarcia umowy kupna. Wysokość podatku PCC wynosi 2% od wartości rynkowej pojazdu.

Kupiłem samochód, co dalej  z ubezpieczeniem?

Ubezpieczenie OC pojazdu jest obowiązkowe. Bez ważnego OC nie wolno poruszać się po drogach! Grozi to wysoką karą finansową. Zakres OC nie różni się w poszczególnych towarzystwach – został bowiem uregulowany prawnie. Dlatego najlepiej wybrać najtańszą ofertę ubezpieczeniową. Pomoże Ci w tym porównywarka ubezpieczeń Mubi.pl, gdzie możesz porównać oferty różnych ubezpieczycieli i zdecydować się na najatrakcyjniejszą z nich.

Jeśli kupiłeś samochód używany, możesz korzystać z OC po poprzednim właścicielu. Jednakże umowa nie odnowi się automatycznie wraz z końcem okresu, na jaki została zawarta. Tak więc ostatecznie należy wybrać ofertę któregoś z ubezpieczycieli. Warto również pamiętać, że towarzystwo ubezpieczeniowe może dokonać rekalkulacji składki, a więc przeliczyć składkę na nowo, aby pasowała do nowego właściciela pojazdu.

Adam (90 Posts)


Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Kupiłem samochód, co dalej? Jakie formalności czekają Cię po zakupieniu pojazdu?"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Adam
Gość

Często sam dostaję pytania co po zakupie samochodu. Właściwie od wszystkich, bo wiedzą, że trochę sie na tym znam. Wszyscy najbardziej przerażeni są koniecznością zapłaty często wysokiego podatku