Dunlop Winter Sport 5 i Goodyear UltraGrip Performance – nowości na 2015

Kilka dni temu publikowałem artykuł o nowościach od Hankook’a i Nokian Tyres a teraz przyszła czas na konsorcjum Goodyear/Dunlop. Zaproponowane niedawno opony nie stanowią może rewolucji, ale są kolejnym krokiem w kierunku poprawy bezpieczeństwa. Duża zmiana dotknęła tylko jeden bieżnik, ale za to niesamowicie popularny – Dębicę Frigo 2.

Goodyear UltraGrip Performance Gen-1

Dostępne rozmiary: 15 – 19
Przeznaczenie: Samochody osobowe wysokich osiągów

Goodyear UltraGrip Performance Gen-1 to następca modelu UltraGrip Performance 2 (producent przy okazji zmienił nomenklaturę) przeznaczony do szybkich samochodów. Producent chwali się, że nowym model ma o 3% krótszą drogę hamowania względem konkurentów a także poprawioną odporność na aquaplaning. Wszystko to za sprawą większej ilości lameli a także nowemu rozmieszczeniu rowków na wodę. Porównując z poprzednim modelem widać, że to raczej ewolucja niż rewolucja, poprzedni model miał wiele dobrych ocen w różnych testach, można więc przypuszczać, że z następcą będzie podobnie. Zgodnie z aktualnymi trendami Goodyear UltraGrip Performance Gen-1 ma zwiększoną powierzchnię styku z jezdnią, co ogólnie poprawia zachowanie opony na jezdni.

Goodyear EfficientGrip Performance Gen-1
Goodyear EfficientGrip Performance Gen-1
Goodyear EfficientGrip Performance Gen-1
Goodyear EfficientGrip Performance Gen-1


Opona jest dostępna w wielu rozmiarach, w tym:
215/65 R 16 98T
205/55 R 16 94V XL
225/50 R 17 94H
225/45 R 17 94H XL

Goodyear Vector 4Seasons Gen-2

Dostępne rozmiary: 13-18
Przeznaczenie: Samochody osobowe

Gooyear Vector 4Seasons to doskonale znana opona całoroczna, jedna z najlepszych w swojej klasie. O sensie inwestycji w opony całoroczne pisaliśmy już przy innej okazji, także teraz skupię się jedynie na tym co oferuje 2 generacja tego bieżnika. Z mniej oczywistych zmian ulepszono mieszankę gumy w taki sposób, że w miarę ścierania się opony bieżnik zmienia swoją sztywność dzięki czemu lepiej trzyma się drogi.
Producent deklaruje (na podstawie testów TUV), że nowy bieżnik o 20% lepszą trakcję przy przyśpieszaniu na śniegu a także na lodzie. Na załączonym diagramie widać, że poprawiono w szczególności zachowanie na śniegu i lodzie, które z reguły w wypadku opon całorocznych mocno kuleją. Myślę, że dopiero testy niezależne pokażą, czy różnice są aż tak duże. Nie mniej Goodyear Vector 4Seasons jest jedną z najlepszych opon całorocznych i można oczekiwać, że następca będzie przynajmniej równie dobry.

vector2_photo
Goodyear Vector 4Seasons Gen-2
Goodyear Vector 4Seasons Gen-2
Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 – Materiały Goodyear

Dunlop Winter Sport 5

Dostępne rozmiar: 15-19
Przeznaczenie: Samochody osobowe

Dunlop Winter Sport 5 to również kolejna generacja doskonale znanych opon, w tym wypadku modeli Winter Sport 4d i 3d. W wypadku tej opony modyfikacje poszły przede wszystkim w kierunku poprawy zachowania na lodzie oraz redukcji oporów toczenia. Na załączony schemacie widać, że osiągnięto około 10-13% poprawę względem modelu 4d. Co poprawiono? Przede wszystkim pogłębiono rowki bieżnika, teraz może nimi przepływać zwiększona ilość wody co poprawia zachowanie na mokrej nawierzchni. Zmieniono też samą konstrukcję opony redukując opory toczenia. Dunlop chwali się, że średnia ocen na etykietach jest najlepsza w tym segmencie opon.

Dunlop Winter Sport 5
Dunlop Winter Sport 5
Dunlop Winter Sport 5
Dunlop Winter Sport 5
Dunlop Winter Sport 5
Dunlop Winter Sport 5 – Materiały Goodyear

Opona jest dostępna w wielu rozmiarach, w tym:
195/65 R 15 91H
205/55 R 16 91H
205/60 R 16 92H
205/50 R 17 93H XL

Dębica Frigo 2

Dostępne rozmiar: 12-16
Przeznaczenie: Samochody osobowe

Dębicy Frigo 2 nie ma co przedstawiać, zna ją praktycznie każdy. Mimo że nie jest to najlepsza opona zimowa zdobyła w Polsce ogromną popularność za sprawą dobrej jakości do ceny. Od tego roku Dębica rozpoczęła szereg zmian, które mają odświeżyć ten bieżnik. Wytrawny obserwator od razu zauważy, w którym kierunku idzie zmiana. Nowa Dębica Frigo 2 wygląda identycznie jak Sava Eskimo S3+. W tym roku nowy bieżnik będzie dostępny tylko w 8 rozmiarach, dla felg 14 i 15 calowej (w tym najbardziej popularny rozmiar 195/65 R15). Czy zmiana wyjdzie tej oponie na dobre? Fajni marki na pewno powiedzą, że nie. Patrząc tylko po etykiecie unijnej Dębica w rozmiarze 195/65 R 15 ma ocenę EF 71 dB a Sava EC 70dB. Wygląda więc to zdecydowanie lepiej. Czas i opinie kierowców na pewno zweryfikują taką zmianę.

Dębica Frigo 2
Dębica Frigo 2 – Materiały Goodyear
Przemysław Durczak Przemysław Durczak (48 Posts)

Z zamiłowania fotograf i fan szybkich samochodów. Specjalista od wszelkich zagadnień technicznych i nowinek branżowych.


Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar