5 możliwości dzięki którym blockchain zmieni branżę motoryzacyjną

Przemysł motoryzacyjny coraz chętniej sięga po technologię blockchain, którą wykorzystuje obecnie głównie kryptowaluta Bitcoin. Zwykłe samochody coraz szybciej zmieniają się w pełni funkcjonalne, napędzane elektrycznością autonomiczne jednostki. To generuje duże zapotrzebowanie na rozbudowane bazy danych, które zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa i będą pasować do takich operacji. Blockchain może być odpowiedzią na potrzeby konsumentów.

Co to jest Blockchain i na czym polega?

Blockchain to rozproszona baza danych, której miejsca przechowywania danych nie są połączone z żadną centralną jednostką. Zamiast tego, blockchain umożliwia przechowywanie danych w formie rejestru zwanego blokiem. Każdy blok posiada własny dziennik aktywności, jak i link do poprzedniego bloku, dzięki czemu uniemożliwia zmianę pojedynczego segmentu w łańcuchu, bez uprzedniej zmiany poprzednich bloków. Użytkownicy-właściciele mogą zmieniać swoje części blockchaina poprzez użycie własnego „klucza”, który jest niezbędny do edycji pliku. Proces kryptograficzny powoduje, iż wszystkie części rozproszonego blockchaina współgrają ze sobą. Blockchainy są bezpiecznymi bazami danych i doskonale nadają się do przechowywania danych takich jak dokumentacja medyczna, operacje finansowe, informacje dotyczące zarządzania tożsamością czy certyfikaty atrybucji danych dzieł. Transakcje blokchainowe są realizowane bez pośredników czy weryfikacji transakcji. W tym artykule pokażemy jak branża motoryzacyjna może odnieść sukces korzystając z blockchaina.

1. Bezpieczne transakcje realizowane w aucie

Blockchain znany jest głównie jako oprogramowanie wspierające kryptowaluty takie jak np. Bitcoin. Jednak możliwe, że niedługo posiadacze aut zaczną używać blockchaina jako metody płatniczej za ładowanie swoich elektrycznych aut. Wyobraźcie sobie, że za każdym razem gdy ładujecie swój samochód, szybka transakcja na blockchainie pobiera odpowiednią kwotę z konta i wysyła ją do stacji ładowania. Tak samo może być w przypadku opłacania miejsc parkingowych, ubezpieczenia czy innych transakcji finansowych dotyczących auta.

2. Bezpieczeństwo i autonomia danych

Blockchain może być używany jako przekaźnik informacji dla pojazdów autonomicznych. Dane lokalizacyjne umieszczone w blockchainie mogą zawierać informacje na temat infrastruktury trasy, rodzaju terenu czy różne schematy danych tras. Inne pojazdy w sieci mogą mieć pewność, że nikt niepowołany nie będzie mógł uzyskać dostęp do tych danych. W niedługim czasie producenci samochodów będą wyposażać się w blockchainy, by bezpiecznie przechowywać swoje dane i móc dzielić się nimi ze wszystkimi autami w sieci. Tylko autoryzowani użytkownicy będą mieli dostęp do tych danych w czasie rzeczywistym. Blockchain chroni zarówno osoby indywidualne, jak i oficjalnych producentów wyposażenia przed hakerami, którzy mogliby żądać „okupu” za dostęp do danych.

3. Decentralizacja ridesharingu

Usługi typu ridesharing, które oferują takie firmy jak Lyft czy Uber, już dawno zmieniły sposób w jaki używamy nasze samochody. Kilka kliknięć w aplikacji wystarczy, by kierowca odbierał nas z miejsca docelowego i zabrał do wskazanego. Blockchain natomiast może przenieść ridesharing na zupełnie inny poziom już w niedalekiej przyszłości. Jednym z głównych założeń blockchaina są bezpieczne transakcje pomiędzy pasażerem a kierowcą bez pośredników. Oparcie transakcji na wcześniej ustalonych warunkach i przekazaniu ich w formie inteligentnej umowy daje kierowcom możliwość otrzymania zapłaty tylko wtedy, gdy pasażer zostanie dostarczony do wyznaczonego celu. Jeśli pasażer anuluje przejazd, kierowca otrzymuje niewielką część środków za poświęcony czas zamiast opłacać karę od anulowanego przejazdu. Technologia blockchain jest również frustrująca dla firm jak Uber. Bezpieczny blockchain zapewnia autoryzowany transfer środków i dobór odpowiednich kierowców do danych pasażerów w ramach konkretnej umowy bez pośredników. Pasażerowie mogą łączyć się bezpośrednio z kierowcami na platformie, przeglądać opinie i wybierać kierowcę na podstawie ich ceny, jakości czy czynników. Jest to świetna alternatywa dla wielu kierowców, którzy mają dosyć obecnych struktur ridesharingu jakie oferuje np. Uber.

4. Carsharing – godny zaufania i uczciwy system

System oparty na blockchainie nie tylko może pomóc w ridesharingu, ale także we współdzieleniu pojazdów. W przyszłości może być tak, że zamiast kupować swój własny samochód lub korzystać z innych środków transportu, grupa osób będzie mogła współdzielić np. flotę 10 samochodów. Gdy któreś z nich będzie potrzebowało auta, dostęp do danego pojazdu będzie możliwy poprzez aplikację, a blockchain będzie zapisywał każdą aktywność danego pojazdu. Na bazie umowy zawartej przez właścicieli, system będzie automatycznie rozliczał wszelkie płatności. Taka bezpieczna struktura blockchainu wyliczy również jak długo dany użytkownik korzystał z pojazdu, jak szybko nim jechał i jak daleko. Wszystko dla wygody jego użytkowników.

5. Zarządzanie łańcuchem dostaw

Przemysł motoryzacyjny ceni sobie przejrzystość. Jeden łańcuch dostaw obejmujący dostawców, wytwórstwo i transport części stanowi pewność, że na rynku nie pojawi się „nieoryginalny” produkt. W tym przypadku blockchain jest w stanie zarządzać ogromną ilością danych i monitorować codziennie aktywności producentów i dostawców. Jeden blockchain może zawierać informacje załadunkowe dla danych komponentów samochodowych, inny rekordy inspekcji jakości wytworzonych produktów, a jeszcze inny plany każdego auta od początku do końca jego produkcji. Dodatkowo, blockchain może zarządzać inteligentnymi umowami, aby w odpowiednim momencie produkcji, składać dyspozycje zakupu. Dzięki temu łańcuchy dostaw mogą działać sprawnie, bo kontrakty z dostawcami, posiadającymi dane produkty od ręki, będą realizowane automatycznie.

Nieograniczone możliwości

Blockchain, używany jako bezpieczna i unikalna forma szyfrowania, ma duże szanse być jedną z najważniejszych technologii, która pchnie przemysł motoryzacyjny w nowa erę inteligentnych samochodów. Niezależnie od tego czy chcemy zabezpieczyć nasze sprawozdania finansowe czy sprawić, że współwłasność będzie bardziej wiarygodna, blockchain może zrewolucjonizować sposób w jaki przechowujemy dane w pojazdach przyszłości. Warto śledzić co się z nim będzie działo.

Adam (90 Posts)


Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar