Jak do tego doszło? Czyli częste przyczyny zdarzeń drogowych

Według wstępnych statystyk Komendy Głównej Policji w roku 2020 doszło do 23 359 wypadków drogowych, w których rannych zostało 26 197 osób, w tym 2 473 ofiar śmiertelnych. Każdy z nas uważa, iż jest ostrożnym, dobrym kierowcą. Skąd zatem powyższe liczby?

Wiara we własną bezbłędność

Najczęstszym problemem, który gubi kierowców na drodze jest rutyna i pewność, że doskonale znamy pokonywaną trasę. W końcu jeździmy nią każdego dnia i nigdy nic nas nie zaskoczyło. W sytuacji braku skupienia i koncentracji nasz mózg działa w zwolnionym tempie, a reakcja i czas działania zdecydowanie się wydłużają. Pomyśl, co wydarzy się, jeśli podczas jazdy rozkojarzenie weźmie górę nad rozwagą, a z bocznej uliczki wyjedzie rowerem wprost pod Twoje koła dziecko sąsiada albo inny równie zamyślony kierowca, a Ty nie zdążysz zahamować i uniknąć zderzenia?

Korzystanie z telefonu podczas jazdy

Tematem godnym pogardy jest używanie telefonów komórkowych podczas jazdy. To jeden z najbardziej bezmyślnych powodów niebezpiecznych zdarzeń na drodze, stanowiący duży odsetek przyczyn śmiertelnych wypadków. Tak wiele razy mijamy roześmianą, rozgadaną lub piszącą wiadomości Panią, stojącą na światłach w oczekiwaniu na zielone. Albo Pana, przeglądającego informacje w social mediach, pędzącego z ponadprzeciętną prędkością. Czas reakcji w trakcie korzystania z telefonu jest wolniejszy, dlatego brak rozsądku i nierozwaga mogą doprowadzić do katastrofy.

Młody kierowca na drodze

Statystyki opublikowane przez CEPIK mówią, iż w roku 2019 zostało wydanych po raz pierwszy 370 611 dokumentów uprawniających młodych kierowców do jazdy. Świeżo upieczony, szczęśliwy uczestnik ruchu drogowego kojarzony jest, zwykle słusznie, z brawurą podczas beztroskich wojaży. Nadmierna chęć wykazania umiejętności zdobytych podczas uczestniczenia w kursie na prawo jazdy jest bardzo zgubna, ponieważ brak doświadczenia sprawia, że zachowania na ulicach są ryzykowne. Stąd wiele wypadków, drobnych kolizji, szkód na pojazdach. Często pożyczonych od rodziców. W tym miejscu warto wspomnieć o dobrym ubezpieczeniu autocasco samochodu. Ofertę ubezpieczenia komunikacyjnego możesz uzyskać tutaj.

Lód czy śnieg, dostosowanie prędkości do warunków na drodze

Trudne warunki atmosferyczne nie ułatwiają podróżowania. Czarny asfalt nie oznacza, iż powierzchnia jest sucha i bezpieczna. Bardzo mylnie oceniamy stan dróg, przez co łatwo wpadamy w pułapkę, jaką jest zbyt wysoka prędkość. Droga hamowania, gdy na jezdni leży śnieg, wydłuża się dwukrotnie, gdy jezdnia pokryta jest lodem, aż czterokrotnie. Kiedy nie mamy pewności, należy zachować ostrożność, zdjąć nogę z gazu. W grę wchodzi zdrowie i życie nasze i innych uczestników ruchu.

W okresie od stycznia do listopada 2020 roku w Polsce zostało zarejestrowanych około 1,5 mln nowych pojazdów, które poruszają się po drogach. Im więcej aut, tym zagrożenie kolizją czy wypadkiem jest większe. Ponad połowa nabytych samochodów została zakupiona w komisach. Jak wiadomo, jazda próbna przed zakupem auta również może powodować zagrożenia na drodze. Nabywca w końcu chce sprawdzić możliwości auta. Jeśli prowadzisz komis samochodowy, dołącz do innowacyjnego programu eAgent – TWÓJ PIERWSZY AGENT ONLINE i korzystaj z nowoczesnych rozwiązań. OC krótkoterminowe stanowi obowiązek w momencie wprowadzenia w ruch pojazdu sprowadzonego spoza granic kraju i jest zabezpieczeniem dla przedsiębiorców prowadzących działalność komisową.

Bądźmy odpowiedzialni na drodze, w końcu chodzi o ludzkie życie. Bezpiecznej jazdy!

Adam (90 Posts)


Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Jak do tego doszło? Czyli częste przyczyny zdarzeń drogowych"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
paweł
Gość

no niestety, można samemu świetnie znać te zasady, ale pytanie czy inni też je znają? ja jechałem przepisowo, kierowca za mną nie i potem miałem szkody komunikacyjne na prawie 10 kafli, dobrze że szło z OC sprawcy, ale co się denerwowałem to moje