Jak dobiera się właściwy kask motocyklowy? Czy rozmiar ma istotne znaczenie?

Prawidłowy rozmiar kasku stanowi gwarancję Twojego bezpieczeństwa na drodze. Zbyt luźny albo za ciasny nie będzie spełniał swojej podstawowej funkcji. Jednocześnie należy pamiętać o innych czynnikach, jakie mają wpływ na zakup konkretnego modelu. Z poniższego artykułu dowiesz się, co trzeba brać pod uwagę przy wyborze kasku.

Jak dopasować kask – rodzaje kasków motocyklowych

Na samym początku musisz określić, jaki rodzaj kasku jest Ci potrzebny. Należy dopasować go do stylu jazdy oraz warunków, w jakich będzie użytkowany. Szeroki wybór modeli z pewnością nie ułatwia zadania, zwłaszcza początkującym bikerom. Poniżej znajdziesz podstawowy podział kasków ze względu na konstrukcję. 

  1. Kaski otwarte (tzw. kaski open face lub kaski typu jet/orzeszek) – polecane dla motocyklistów lubiących powiew świeżego powietrza na twarzy, a jednocześnie  nieprzekraczających 60 km/h. Zapewniają ochronę głowy z tyłu i z boków.
  2. Kaski integralne (tzw. integrale) – jak sama nazwa wskazuje, ich skorupa tworzy integralną (jednolitą) całość. Przez motocyklistów są uważane za takie, które zapewniają wysoki próg bezpieczeństwa. Wybierają je zarówno osoby początkujące, jak i wielbiciele szybkiej jazdy z doświadczeniem. Charakteryzują się niską wagą oraz dopracowanym systemem tłumienia hałasu. 
  3. Kaski szczękowe – wybierane np. przez miłośników wypraw turystycznych, przemierzających dziesiątki kilometrów. Budowa umożliwia podniesienie szczęki, co nie tylko ułatwia zakładanie i zdejmowanie, ale pozwala również na swobodne prowadzenie rozmów i picie napojów bez zdejmowania kasku. Warto podkreślić, że przy opuszczonej szczęce parametry bezpieczeństwa dorównują parametrom integrali.
  4. Kaski modułowe – konstrukcja stanowi kompromis pomiędzy kaskami otwartymi a integralnymi. Odpinana szczęka gwarantuje komfort użytkowania. Nie można zapomnieć o podwójnej homologacji – na konfigurację otwartą i zamkniętą. W ten sposób kask można wykorzystywać zarówno do poruszania się po mieście, jak i szybkiej jazdy poza terenem zabudowanym.
  5. Kaski off-road – zazwyczaj są to modele przeznaczone dla amatorów jazdy w ekstremalnych warunkach. Charakteryzują się wysuniętą szczęką oraz chroniącym przed słońcem daszkiem. Nie mają wbudowanej szyby, dlatego należy dokupić specjalne gogle. Ich atutem jest świetna wentylacja.

Jak dobrać kask – rozmiary kasków motocyklowych

Innowacyjny design czy oryginalne malowanie skorupy to nie wszystko. Dużą rolę odgrywa właściwie dobrany rozmiar. Zapewniamy, że wybór właściwego rozmiaru skorupy nie jest skomplikowany, nawet jeśli składasz zamówienie w sklepie internetowym. Więcej o tym, jak dobrać kask motocyklowy przeczytasz w poradniku Dobrych Sklepów Motocyklowych:  https://dobresklepymotocyklowe.pl/wiedza/post/Jak-wybra%C4%87-idealny-kask-6-wa%C5%BCnych-wskaz%C3%B3wek

Zacznij od dokonania prostego pomiaru swojej głowy. Z pomocą miarki krawieckiej zmierz obwód w najszerszym miejscu (ok. 2 cm nad uszami). Wynik porównaj z tabelą rozmiarów wybranego producenta. Kask po założeniu powinien leżeć stabilnie. Nie może przemieszczać się na boki ani powodować dyskomfortu.

Jak dobrać kask na motocykl – o czym trzeba pamiętać?

Zanim zakupisz nowy kask motocyklowy, dokładnie sprawdź parametry techniczne oraz materiały, z jakich został wykonany. Kask dobrej jakości powinien być lekki, a jednocześnie bardzo wytrzymały. Zwróć uwagę na system wentylacji, tłumienie hałasu czy wyjmowaną wyściółkę. Funkcjonalny kask motocyklowy najczęściej posiada wbudowaną blendę przeciwsłoneczną, wizjer z powłoką anti-fog czy miejsce pod montaż interkomu.

Adam (90 Posts)


Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar