Jak jeździć, by mniej płacić za paliwo i naprawy?

Eksploatacja samochodu kosztuje. Nie dość, że trzeba regularnie karmić maszynę paliwem i odpowiednimi płynami eksploatacyjnymi, to jeszcze od czasu do czasu jakiś element pojazdu ulega awarii. Niektórych rzeczy nie da się uniknąć, ale odpowiednia technika jazdy i kilka zasad prowadzenia samochodu, wystarczą, by zmniejszyć zużycie części, a dodatkowo nieco zaoszczędzić na spalaniu. Poznaj ecodriving!

Z jednej strony samochód to wygoda i swoboda, z drugiej obowiązkowy środek transportu dla wielu osób, a z trzeciej ciągłe wydatki. Na szczęście istnieje kilka sposobów na zmniejszenie kosztów użytkowania pojazdu. Z pewnością jedną z nich jest sposób jazdy, a także kupowanie tańszych ubezpieczeń poprzez korzystanie z porównywarek ubezpieczeń – świetnie do tego nada się choćby Kalkulator OC Mubi!

Ecodriving, a może jazda ekonomiczna

Zacznijmy od szybkiego wyjaśnienia, czym jest ecodriving. W artykułach i poradnikach spotkasz się również z określeniami ekonomiczna jazda i ekojazda. Wszystkie te terminy odnoszą się do sposobu jazdy samochodem, w taki sposób, by pokonać daną trasę w możliwie bezpieczny i oszczędny sposób.

Dzięki takiej technice jazdy samochody spalają mniej paliwa, co zmniejsza ślad węglowy. Dodatkowo mogą być one dłużej używane, ponieważ ich części mniej się eksploatują. Takie podejście do jazdy dotarło do Polski ze Skandynawii.

Od razu warto uprzedzić wątpliwości niektórych kierowców – ecodriving nie oznacza wyłącznie jeżdżenia z niewielką prędkością i wkurzania innych uczestników ruchu. Co ważniejsze, można go stosować na każdej drodze oraz w różnych warunkach pogodowych.

Dlaczego jazda ekonomiczna to nie tylko czcze gadanie? Jej zasady pojawiły się na kursach na prawo jazdy. Jeśli wszyscy, albo przynajmniej większość kierowców, będzie jeździć samochodem zgodnie z zasadami ecodrivingu, to wyjdzie to na dobre nam wszystkim – poprawi się płynność ruchu i powietrze będzie chociaż trochę czystsze!

Najważniejsze techniki ecodrivingu

Jeśli wiemy już, co kryje się pod tym terminem, to pozostaje się przyjrzeć mu od strony praktycznej. Jak kierowca, który codziennie dojeżdża do pracy samochodem, może skorzystać z zasad ecodrivingu?

  • Ruszanie – powinno się ruszać zaraz po odpaleniu samochodu. Silnik, który pracuje na jałowym biegu, szybciej się zużywa i spala więcej paliwa. Dodatkowo postój w terenie zabudowanym z pracują jednostką napędową, to nie tylko strata paliwa, ale także możliwość otrzymania mandatu.
  • Zmiana biegów – nic tak nie poprawia komfortu i ekonomii jazdy jak odpowiednia i płynna zmiana biegów. Warto robić to w odpowiednim tempie zarówno przy przyspieszaniu, jak i zwalnianiu. Piłowanie silnika na 2 czy 3 przy dużo wyższych prędkościach, to duży błąd. Oczywiście, nie powinno się też jeździć na zbyt niskim biegu.
  • Hamowanie – tak jak wcześniej było wspomniane, zwalnianie przed światłami, a także hamowanie warto wykonywać na biegu z wykorzystaniem coraz niższych biegów. Dzięki temu oszczędzimy klocki i paliwo.
  • Obroty silnika – eksperci zalecają, by starać się samochodem z silnikiem benzynowym z obrotami na poziomie 2500 obr./min. A w przypadku silników diesla obroty powinny oscylować wokół 2000 obr./min. Większe obroty, to większe spalanie. Za mało ich, to dławienie się silnika.

Wymienione techniki to tylko podstawa, bez której trudno wyobrazić sobie ekonomiczną jazdę. Warto także pomyśleć o kompleksowym spojrzeniu na korzystanie z samochodu!

Jazda ekonomiczna, czyli jaka?

Najprościej zobrazować, a jednocześnie wprowadzić w życie, zasady ecodrivingu na dłuższych dystansach podczas podróży samochodem po autostradzie lub drodze szybkiego ruchu. Co je wyróżnia?

Najkorzystniejsza dla silnika samochodu jest praca silnika na tych samych obrotach. Dlatego warto poruszać się ze stałą prędkością, tak, by nie przekraczać zalecanych obrotów dla konkretnych silników – podaje przykład Tomasz Sowa redaktor z mubi.pl.

Oczywiście ważne jest także przygotowanie samochodu do jazdy. Nie powinno się więc zapominać o sprawdzeniu stanu płynów eksploatacyjnych, ciśnienia w oponach (tak, też wpływają na zużycie paliwa) oraz trasy, tak, by unikać korków i remontów dróg.

Jeśli ciekawi Cię, jak wygląda ekojazda autem hybrydowym i samochodem z automatyczną skrzynią biegów, to zajrzyj do poradnika na stronie https://mubi.pl/poradniki/ecodriving-zasady-ekonomicznej-jazdy/.

Natomiast tanie ubezpieczenia komunikacyjne znajdziesz w porównywarce ubezpieczeń Mubi. Po prostu sprawdź sobie OC i AC od wielu ubezpieczycieli na jednej stronie – zajmie Ci to kilka minut!

Adam (90 Posts)


Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Jak jeździć, by mniej płacić za paliwo i naprawy?"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Grzegorz
Gość

Dużo ciekawych rad. Do mnie najbardziej trafiła ta z wskazaną ilością obrotów podczas jazdy
„silnikiem benzynowym z obrotami na poziomie 2500 obr./min. A w przypadku silników diesla obroty powinny oscylować wokół 2000 obr./min”

Grzegu
Gość

Fajnie i mądrze napisane, jazda ekonomiczna to nie tylko oszczędność paliwa.