Kiedy kupować opony zimowe?

O tym jakie opony zimowe kupić pisałem już niedawno. Kiedy je zmienić też. Zostało bardzo proste i zarazem bardzo trudne zagadnienie – kiedy kupić opony zimowe?

Na wstępie trzeba ustalić, że nie da się przewidzieć, kiedy jest idealny moment na zakup opon. Największy wpływ ma na to zjawisko pogoda, oraz ew. zmiany prawne. Łatwo sobie wyobrazić, że wprowadzenie obowiązkowej zmiany opon na zimowe spowoduje wzrost ceny, bo wiele osób będzie kupowało opony zimowe i mogą być problemy z dostępnością. Odwrotnie, w słabą zimę, kiedy hurtownie motoryzacyjne mają dużo opon na stanie, obniżają cenę, żeby pozbyć się nadwyżek.

Pomimo to są pewne stałe momenty, kiedy opony tanieją i można je kupić w dobrej cenie. Pierwszy taki moment jest zaraz po sezonie zimowym, kiedy hurtownie wyprzedają to, co zostało na magazynie. Z reguły mało osób kupuje wtedy opony, bo jest już po sezonie a nikt nie chce ich przechowywać w domu czy w piwnicy przez całe lato.

Jak duża może być różnica w cenie? Z reguły waha się między 20 a 45 zł, także oszczędność jest dość duża. Także opony zimowe najlepiej kupić w okolicy stycznia, lutego.

Wyjątkiem od tej reguły jest ciepła zima. W sezonie 2014 większość producentów zrobiła przeceny swoich produktów i promocje typu cashback, ponieważ zima była wyjątkowo ciepła i niektórzy kierowcy stwierdzili, że nie zmienią opon w ogóle. O tym, że jest to średni pomysł pisałem już w osobnym artykule.

Kiedy kupować opony zimowe
Kiedy kupować opony zimowe – źródło Forbes

Ciekawie przestawił to Forbes na zamieszczonym poniżej wykresie. Widać na nim wyraźnie, że opony kupowane przed sezonem są tańsze niż kupowanie w szczycie zainteresowania (w wypadku opon zimowych z reguły są to okolice 1 listopada), ale najtańsze są dopiero nieco po sezonie. Potem, przez lato, ceny wracają do poprzednich wartości.

Analogicznie sytuacja wygląda latem, chociaż nie jest tak jaskrawa. W wypadku opon letnich najlepsze ceny można uzyskać latem, szczyt sezonu przypada z reguły na marzec/kwiecień, więc do kupna opon letnich najlepiej się przymierzyć w tym momencie.

Jak pisałem w artykule dotyczącym zmiany opon, bezpieczniej jest nieco dłużej pojeździć na zimowych oponach, więc możliwe że uda się dotrwać do lepszych cen. Nie mniej najniższe są w wakacje.

Jak zaznaczyłem na wstępie od powyższych regularności są odstępstwa, których się nie da przewidzieć. W 2014 roku Goodyear zaskoczył wszystkich kampanią cashback, która de facto wynikała z bardzo słabej sprzedaży.

Czy podobnie będzie w tym roku? Trudno powiedzieć, na pewno możemy spodziewać się czegoś od Pirelli i stawiam też na konkurs w wykonaniu Michelin. Ale czy zysk z ew. udziału w konkursie wyrówna lub przebije korzyść z kupna opon po sezonie – tego już nie jestem w stanie powiedzieć.

Kiedy więc kupować opony zimowe? To proste – po sezonie.

Przemysław Durczak Przemysław Durczak (48 Posts)

Z zamiłowania fotograf i fan szybkich samochodów. Specjalista od wszelkich zagadnień technicznych i nowinek branżowych.


Dodaj komentarz

6 komentarzy do "Kiedy kupować opony zimowe?"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
gabek
Gość

Teraz cały czas jest bardzo dobry moment. część sklepów, wiadomo, ceny podwyższyła. Ale w necie cały czas kupimy tanio. polecam od siebie [USUNIĘTO REKLAMĘ] – sam kupowałem u nich 1,5 tyg temu

oponydowozkow.pl
Gość

Ja zawsze kupuję opony zimowe późną wiosna. Wtedy są najlepsze wyprzedaże 😉

High Class Rent
Gość

Potwierdzam, teraz to jest żerowanie na nieświadomych kierowcach. Jak początek zimy będzie lekki to spokojnie to stycznia wytrzymasz 🙂

Marcin
Gość

Ja też muszę kupić opony do swoich czterech kółek, więc będę musiał zacząć polowanie na okazje 😉 ale tak jak piszesz prawdopodobnie poczekam do stycznia, może będzie taniej 🙂

Ślonzok
Gość

no jo tyż tok myślo