Tanie i dobre OC w 2023 bez wychodzenia z domu – czy to możliwe?

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, jest w Polsce obowiązkowe. Musi je wykupić każdy właściciel pojazdu. Ubezpieczając samochód, warto zwrócić uwagę na ceny poszczególnych polis i zniżki, które Ci się należą. Sprawdź, jak wybrać dobre OC i jak je kupić bez wychodzenia z domu.

Tanie i dobre OC, czyli jakie — zakres ochrony

Należy wiedzieć, że zakres polisy OC jest regulowany przez Ustawę z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. TU (towarzystwa ubezpieczeniowe) nie mogą dobrowolnie kształtować zakresu ochrony, jaki zapewnia konkretna polisa. To oznacza, że OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) dla poszczególnych opcji będą identyczne.

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze OC jest więc cena i to na nią należy zwrócić uwagę. Im tańszą polisę znajdziesz, tym lepiej. Oszczędzisz, a pozyskane w ten sposób środki będziesz mógł przeznaczyć np. na dodatkowe ubezpieczenie: AC, assistance czy inne opcje, które zwiększają zakres ochrony.

Od czego zależy cena OC dla właściciela samochodu — skąd się biorą zniżki?

Wysokość zniżek jest uzależniona przede wszystkim od:

  • okresu bezszkodowej jazdy — niektóre towarzystwa zapewniają 10% zniżki po roku jazdy bez szkód, inne 20%, jednak szczegóły zależą od polityki konkretnego TU;
  • ciągłości w wykupieniu OC — przerwy są bezpośrednio związane z możliwością utraty części zniżek;
  • liczby wyrządzonych szkód — jedna szkoda nie powoduje utraty wszystkich zniżek, a jedynie ich części. Im więcej problemów na drodze, tym mniejsze zniżki, a nawet możliwość pojawienia się zwyżek.

Jak sprawdzić zniżki OC? Procedura wymaga dostępu do ostatniej polisy, na której znajdą się informacje na temat wysokości zniżek, jakie zastosowało TU. Możesz również sprawdzić dane na temat swoich zniżek w UFG (Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym).

Wysokość maksymalnych zniżek w większości towarzystw ubezpieczeniowych wynosi 60%. Zdarzają się jednak ubezpieczyciele, którzy oferują nawet 80% zniżki. Wybierając konkretną opcję, przeanalizuj warunki umowy i okres naliczania zniżek oraz zwyżek, jeśli dojdzie do powstania szkód z Twojej winy.

Jak kupić OC bez wychodzenia z domu?

Zakup polisy OC bez wychodzenia z domu jest możliwy. Wystarczy wejść na https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/, porównać tam ze sobą interesujące Cię opcje i wybrać spośród nich tę najkorzystniejszą. Możesz wykupić samo OC, OC i AC w pakiecie, a także inne propozycje TU, które umożliwią zwiększenie zakresu ochrony ponad ten dotyczący odpowiedzialności cywilnej.

Po wejściu na stronę i wybraniu interesującej Cię polisy przejdziesz do uzupełniania dokumentów — wszystko odbędzie się online, bez wychodzenia z domu.

Wypełniając dokumenty, przygotuj swój dokument tożsamości oraz dane dotyczące pojazdu. Procedura potrwa zaledwie kilka minut. Możesz przeprowadzić ją o dogodnej dla siebie porze, w wybranym miejscu. Nie musisz brać dnia wolnego od pracy, aby wszystko sfinalizować.

Adam (90 Posts)


Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar