Każdy z nas co jakiś czas lubi się oderwać od rzeczywistości i nieco odprężyć. Niektórzy chętnie sięgają po gry komputerowe, które nawet kierowcom Multipli dają możliwość poczuć prawdziwe emocje w sportowym samochodzie. Poniżej prezentujemy nasze typy 20 motoryzacyjnych gier wszech czasów, ale lista nie jest zamknięta. Jakie są Twoje typy?
Carmageddon – tej gry nie trzeba chyba przedstawiać, każdy powinien chociaż raz przejechać się jednym z dostępnych samochodów, zniszczyć auta konkurencji i rozjechać niewinne staruszki, żeby zyskać kilka dodatkowych sekund albo dodatkowe punkty. Gra oferowała niesamowitą grywalność, świeżość i jak na tamte lata świetną grafikę.
Interstate 76 – gry w takim klimacie próżno szukać na dzisiejszym rynku. Świetna grywalność, duża możliwość modyfikacji samochodów i przede wszystkim pomysł na fabułę sprawił, że gra zapadła w pamięć. Z grubsza chodzi o to, że jedziesz przez pustynię zmodyfikowanym samochodem i walczysz z innymi kierowcami za pomocą min, karabinów maszynowych czy też ręcznego pistoletu. Podobno niedługo ma się pojawić remake, my nie możemy się doczekać.
Street Rod – jakiś czas temu pisaliśmy o tej grze z powodu wydania wersji, w którą można zagrać nawet dzisiaj, oczywiście na emulatorze DOS’u. Jest to jedna z pierwszych wyścigówek ulicznych, dająca możliwość tuningu posiadanego samochodu. Gra daje możliwość ścigania się starymi amerykańskimi samochodami z lat 50 i 60’tych. Od niedawna grę można pobrać z http://streetrodonline.com/ a razem z emulatorem DOS uruchomić także na telefonie komórkowym.
Driver – jakiś czas temu furorę robił film o tym samym tytule, zresztą też bazujący na grze. Siadamy za kółkiem i wypełniamy szereg misji nie dając się jednocześnie złapać policji. Dostarczamy prochy, pomagamy uciec złodziejom po napadzie i tym podobne. Gra charakteryzowała się świetną grywalnością i była nieco podobna do GTA 3, chociaż bez pełnej swobody, jaką oferował ten drugi tytuł.
Test Drive – jeden z najbardziej znanych symulatorów jazdy samochodem. Gra zawsze dawała sporą przyjemność z jazdy jednak z odróżnieniu od np. Need For Speed poziom emocji był mniejszy. Nie mniej status kultowej na pewno się jej należy.
GTA 1 – GTA 5 była jedną z najbardziej wyczekiwanych gier ostatniego roku. A zaczęło się niewiennie, od względnie prostej gry z bardzo dużą dozą swobody, pokazane w rzucie z góry. Jednak świetna grywalność, różnorodne misje i przede wszystkim możliwość ścigania się z coraz to nowymi zastępami policji sprawiała, że od GTA 1 ciężko się było oderwać.
Micro Machines – tym razem samochody w skali mikro – ścigamy się zabawkowymi samochodami po torach z zabawek, klocków czy po stole bilardowym. Świetna grywalność a także nietypowy pomysł sprawiły, że gra była przez długo hitem i doczekała się licznych aktualizacji.
Need for Speed – Jedna z największych serii gier komputerowych wszech czasów. Do tej pory wydano 24 części gry oraz jeden film pełnometrażowy. Każda z części charakteryzowała się nieco inną mechaniką, mieliśmy serie bardziej symulacyjne jak np. Shift czy typowo arcade’owe jak Undercover czy świetny Underground. Polecam każdemu fanowi motoryzacji.
Gran Tourismo – doskonały symulator jazdy sportowym samochodem. Gra przeszła do kultury a producenci samochodów prześcigają się w projektowaniu nowych modeli, które pojawią się w grze. Jeżeli oglądaliśmy pierwszą część „Szybkich i wściekłych” to w pierwszym wyścigu pojawiają się screeny z gry na monitorze w jednym z samochodów.
Destruction Derby – to kolejna kultowa gra, która wyróżniała się przede wszystkim świetnym modelowaniem zniszczeń samochodów. W grze uczestniczymy w wyścigu, gdzie oprócz dojechania do mety na pierwszym miejscu możemy też wygrać likwidując konkurencję. Uszkodzenia wpływają na charakterystykę jazdy, z samochodów mocno trafiony unosi się czarny dym, słowe twórcy pomyśleli o wszystkim. Chciałbym zobaczyć remake z możliwościami dzisiejszych silników graficznych, ale na razie się na to nie zanosi.
Colin Mcraerally – świetna symulacja wyścigów WRC. Możemy pojechać na pojedyńczym odcinku jak i całym wyścigu. Ta druga opcja jest tym ciekawsza, że mamy limitowany czas na naprawę uszkodzeń auta jak i ograniczony czas na dokonanie zmian w aucie, a ich zakres jest naprawdę spory. Samochodem jeździ się świetnie, chociaż brak widoczności innych kierowców trochę utrudnia rozrywkę, ale taki już urok wyścigów WRC.
Lotus – to gra arcade’owa z 1990 roku, wydana między innymi na Amigę i Commodore. W grze ścigamy się Lotusem Esprit Turbo SE na jednej z wielu tras na całym świecie. Gra pozwalała na jednoczesną zabawę 2 graczy na dzielonym ekranie i podobno dawała bardzo dobre poczucie prędkości.
Moto Racer – i wreszcie pierwsza gra o motocyklach i to od razu jaka! W grze możemy przejechać się zarówno na motocyklu crossowym jak i ścigaczem na wielu różnych trasach. Fajna muzyka, świetne tory na których można się było ścigać sprawiły, że gra doczekała się kontynuacji i zbierała bardzo dobre recenzje.
Stunts – w tej grze możemy nie tylko ścigać się jednym z wielu różnych samochodów, ale także wykonywać różne pokazy kaskaderskie. Jedną z wielu nowości, które wprowadziła gra, był generator własnych torów. Oprócz zwykłej jezdni generator przewidywał możliwość dodania różnych mostów, spirali i tuneli, które uatrakcyjniały rozgrywkę.
Sega Rally – kolejny symulator wyścigów WRC, który zebrał liczne nagrody i uznanie graczy. Podobnie jak w Colinie mamy możliwość ustawienia auta według własnych preferencji. Gra pozwala pościgać się autami z napędem na jedną oś, 4wd i samochodami klasycznymi. Fajnie odzworowano brudzenie się samochodu od nawierzchni, co w tamtych latach było wielką nowością.
Toca – kolejny symulator, który daje nam możliwość pościgania się autami WRC jak i bolidami. Samochody są licencjonowane, podobnie jak i tory, dzięki czemu zabawa nabiera dodatkowego realizmu. Seria doczekała się wielu kontynuacji i licznych poprawek, które były przyjmowane z entuzjazmem.
Stunt GP – tym razem gra podobna do Micro Machines, czyli ścigamy się zabawkowymi samochodzikami po nietypowym torze. Gra dawała spore możliwości zabawy w trybie multiplayer a także dawała niezłe odzwierciedlenie fizyki.
Mario Kart – niezwykle popularna wśród właścicieli konsol gra, która pozwala nam kierować nietypowym pojazdem w wyścigu gdzie wszystkie chwyty są dozwolone. Gracz może znaleźć na torze różne pomoce, którymi może albo przyśpieszyć własny gokart albo też uprzykrzyć życie konkurentom np. super horn, czyli fala uderzeniowa.
Speedway – kultowa gra z sal informatyki w liceach i podstawówkach. Gra posiada banalną oprawę graficzną, ale dzięki świetnej grywalności i możliwości walki ze znajomymi dostarczała niezapomnianych wrażeń. Późniejsze edycje nie były już tak udane.
Motocross Madness – tym razem motocykle i to tylko crossy. Na dużych planszach możemy ścigać się po pustyni i wykonywać najróżniejsze tricki w powietrzu które dodatkowo uatrakcyjniają rozgrywkę. Dodajcie do tego świetną muzykę i macie hit murowany.
Dodaj komentarz
Bądź pierwszy!