Ile kosztuje utrzymanie samochodu elektrycznego?

Coraz więcej osób zastanawia się nad nabyciem samochodu elektrycznego. Taki zakup wiąże się z dość dużą inwestycją, jednak zwraca się ona szybko. Okazuje się, że auta elektryczne są trzy razy bardziej ekonomiczne niż klasyczne pojazdy spalinowe. Dodatkowo zachętą do zakupu takiego samochodu jest poprawa jakości powietrza oraz dodatkowe ułatwienia, w tym m.in. darmowe parkingi. Jakie koszty czekają nas po nabyciu auta elektrycznego?

Na koniec 2021 roku w Polsce zarejestrowano łącznie 38 001 samochodów osobowych i 1 657 aut użytkowych z napędem elektrycznym. W zakresie pierwszej grupy pojazdów z napędem w pełni elektrycznym (BEV) było 18 795 sztuk, a hybryd plug-in (PHEV) – 19 206 sztuk. Tylko w ubiegłym roku łączna liczba samochodów osobowych oraz użytkowych zwiększyła się o 20 253 sztuki (93%) w stosunku do roku 2020. Niestety, mimo wzrostu popularności samochodów elektrycznych, stacje ładowania elektryków nie powstają tak szybko, jak można tego oczekiwać. Pod koniec 2021 roku w Polsce znaleźć można było 1 932 punkty ładowania pojazdów elektrycznych, rok wcześniej istniały 1 364 takie stacje.

Zalety samochodu elektrycznego

Auta elektryczne wyróżniają się niskimi kosztami eksploatacji. Poprawnie użytkowana bateria wytrzymuje minimum 10 lat. Dodatkowo w tego typu samochodach nie psuje się układ napędowy. Takich pojazdów nie trzeba tak często serwisować, a koszt ich ładowania jest dużo niższy niż średni wydatek podczas tradycyjnego tankowania auta na stacji benzynowej. Przejechanie elektrykiem 100 kilometrów może kosztować tylko 9 zł.

Kolejną zaletą samochodów elektrycznych jest komfort podróży i ciche, praktycznie bezgłośne działanie. W takim aucie nie doświadczymy także charakterystycznego zapachu paliwa oraz spalin. Elektryki nie wymagają również wymiany oleju oraz nie zużywa się w nich skrzynia biegów. Wystarczy włączyć tryb jazdy i wyruszyć w podróż. Samochody elektryczne są niezwykle stabilne i lepiej trzymają się nawierzchni. Dodatkowo kierowcy elektryków mogą korzystać z darmowych parkingów i ze zwolnienia z podatku akcyzowego.

Ile kosztuje eksploatacja auta elektrycznego?

Koszty eksploatacji, obok wpływu na środowisko, to najważniejszy czynnik deklarowany przez kierowców decydujących się na zakup auta elektrycznego. Zdaniem 85% właścicieli utrzymanie elektryka jest droższe niż auta spalinowego. Tylko 6% pytanych uważa, że między utrzymaniem obydwu pojazdów nie ma żadnych różnic, a 2% twierdzi, że eksploatacja auta spalinowego jest tańsza. Badania pokazują jednak, że wyraźnie tańsze jest utrzymanie samochodu elektrycznego niż spalinowego.

Koszt przejechania 100 km autem spalinowym wynosi 42,95 zł (przy cenie benzyny 6,41 zł i spalaniu 6,7 l na 100 km), natomiast elektrykiem (EV) taka podróż ograniczy się do wydatków rzędu 9,15 zł na 100 km (przy ładowaniu domowym i publicznym w proporcji 80/20). Dodatkowo koszty przeglądów elektryka są o 50% niższe, ponieważ kierowcę omijają wymiany oleju, filtrów, świec, sprzęgła oraz rozrządu. Przy przebiegu 30 000 km średni koszt eksploatacji elektryka wynosi 2 745 zł, Diesla – 15 135 zł, a „benzyniaka” – 12 884 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego?

Koszt zakupu samochodu elektrycznego jest dość wysoki, jednak wydatek związany z polisą ubezpieczeniową może kierowców pozytywnie zaskoczyć.

– Najkorzystniejszą polisę OC dla elektryka pomoże nam znaleźć praktyczny i prosty kalkulator ubezpieczeniowy online – mówi ekspert Punkta. – Z jego pomocą można szybko przejrzeć oferty ubezpieczeniowe dostosowane do naszych potrzeb. Wystarczy w porównywarce zaznaczyć, że szukamy polisy dla auta elektrycznego i wpisać kilka informacji o nas oraz dane samochodu, aby po chwili na ekranie pojawiły się oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych – podkreśla ekspert.

Koszt polisy ubezpieczeniowej OC dla auta elektrycznego wynosi średnio od 450 do 650 zł. Trochę więcej zapłacimy za polisę OC hybrydy, czyli pojazdu, w którym połączono napęd spalinowy z elektrycznym. W tym przypadku ubezpieczenie OC może kosztować od 560 do 1000 zł.

Niezależnie od tego, czy kupimy auto w pełni elektryczne, czy też hybrydę, pamiętajmy, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego samochodu, niezależnie od jego silnika. Za brak polisy OC kierowcy grozi kara finansowa w wysokości 1120 zł (brak OC do 3 dni), 3010 zł (brak OC od 4 do 14 dni) lub 6020 zł (brak OC powyżej 14 dni).

Od czego zależy koszt polisy auta elektrycznego?

Ubezpieczenie auta elektrycznego, podobnie jak przy pojazdach z silnikami spalinowymi, zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest wiek kierowcy oraz jego staż za kierownicą. Polisa OC dla młodego właściciela, który dopiero dostał prawo jazdy i nie ma doświadczenia za kierownicą, jest z reguły droższa niż dla doświadczonego zmotoryzowanego. Dodatkowo na cenę ubezpieczenia OC wpływ ma miejsce zamieszkania kierowcy – najczęściej w dużych miastach polisa jest droższa. Koszt OC jest również uzależniony od stanu cywilnego i posiadania dzieci. Istotne są też parametry samochodu, jego marka oraz forma płatności za polisę.

Samochody elektryczne są przyszłością motoryzacji. Rosnące ceny paliw, problemy z zanieczyszczonym środowiskiem i zakazy wprowadzane w dużych miastach dla aut napędzanych paliwem ropopochodnym sprawiają, że rynek elektryków coraz szybciej się rozwija. Do tego warto doliczyć niższe koszty eksploatacji i tańsze ubezpieczenie samochodów elektrycznych. To dodatkowa zachęta do zainteresowania się tymi ekonomicznymi, cichymi i komfortowymi pojazdami.

Adam (90 Posts)


Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar