Najczęstsze przyczyny samoczynnego rozładowania się akumulatora w samochodzie

Ta frustracja, gdy wsiadasz do samochodu, próbujesz odpalić silnik, ale nic się nie dzieje. Ciężko bowiem zrobić cokolwiek z autem, jeśli akumulator uległ rozładowaniu. To częsty problem wielu kierowców, a przyczyn takiej awarii może być wiele.

Akumulator samochodowy

Akumulatory to urządzenia akumulujące energię poprzez reakcję chemiczną. W samochodach osobowych stosowane są zazwyczaj akumulatory kwasowo-ołowiowe, które oparte są na ogniwach galwanicznych wytworzonych z elektrody ołowiowej, elektrody z ditlenku ołowiu oraz z roztworu wodnego kwasu siarkowego. To tyle z teorii. Teraz praktyka.

Akumulatory podczas postoju

Dlaczego więc akumulatory ulegają samoczynnemu rozładowaniu? Najprostsza odpowiedź jest taka, że bateria rozładowuje się na skutek poboru prądu z akumulatora w stanie spoczynku samochodu. Tak więc, jeżeli po wyłączeniu silnika i wyjęciu kluczyka ze stacyjki urządzenia elektryczne znajdujące się na pokładzie samochodu nadal pobierają prąd, zapewne dojdzie do rozładowania baterii w czasie 24 godzin.

Nie ten akumulator

Rozładowywanie się akumulatora może być związane również z nieprawidłowym doborem tego elementu do konkretnego modelu samochodu. Akumulatory powinno się dobierać zgodnie z parametrami podanymi przez producenta auta, które można znaleźć w każdej instrukcji obsługi dołączanej do samochodu. Właściwie dobrany akumulator daje podstawową gwarancję jego prawidłowej pracy w samochodzie. Wybierając baterię, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej pojemność oraz na prąd rozruchu. Zbyt mała pojemność akumulatora może prowadzić do problemów z rozruchem jednostki napędowej, natomiast zbyt duża pojemność do rekomendowanej sprawi, że sprawność baterii znacznie się obniży.

Zanieczyszczenie baterii

Bezsprzecznym wrogiem każdego akumulatora jest brud, który również może przyczynić się do samorozładowania baterii. W wyniku użytkowania auta na jego akumulatorze gromadzi się woda, zanieczyszczenia czy też pewna ilość płynów eksploatacyjnych, co może skutkować przepływem pewnej dawki prądu pomiędzy biegunem dodatnim a ujemnym. W efekcie dochodzi do samoczynnego rozładowania się baterii samochodowej. Najważniejsze w tym przypadku jest pilnowanie czystości styków przewodów wysokiego napięcia. Czyste akumulatory to pewność ich poprawnej pracy i możliwość wyeliminowania ryzyka rozładowania baterii.

Wina alternatora

Przyczyną rozładowania się akumulatora może być również nieprawidłowo działający alternator. Gdy to urządzenie nie zapewnia odpowiedniej ilości prądu, wówczas sprzęt elektryczny, będący na wyposażeniu auta, pobiera prąd z akumulatora. Dodatkowo niesprawny alternator nie doładowuje akumulatora na bieżąco. Konsekwencją tego jest częściowe lub całkowite rozładowanie baterii w samochodzie.

Adam (90 Posts)


Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Najczęstsze przyczyny samoczynnego rozładowania się akumulatora w samochodzie"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Henry Ford
Gość

Świetny artykuł!